top of page
zamyślona kobieta na kanapie

6 wskazówek: jak pomóc ofiarom przemocy domowej

Potrzeba wielkiej odwagi, aby osoba, która przeżyÅ‚a przemoc domowÄ…, podzieliÅ‚a siÄ™ z kimkolwiek swojÄ… historiÄ…. Nigdy nie lekceważ swojej pomocy w czasie ratowania życia ofiary przemocy domowej.

Oto kilka narzÄ™dzi — sÅ‚ów, dziaÅ‚aÅ„ i zasobów — które mogÄ… pomóc ci wesprzeć kogoÅ›, kto dzieli siÄ™ z tobÄ… osobistymi doÅ›wiadczeniami.

 

Nie musisz być ekspertem – wystarczy być sobÄ….

 

​

  • Facebook
  • Instagram

Jak możesz pomóc ofiarom przemocy domowej

JeÅ›li ktoÅ› podzieli siÄ™ z tobÄ… swoim doÅ›wiadczeniem, prawdopodobnie jesteÅ› osobÄ…, od której oczekuje wsparcia, wspóÅ‚czucia i wskazówek. Chociaż nie możesz zmienić tego, co przydarzyÅ‚o siÄ™ komuÅ› wczeÅ›niej, możesz być źródÅ‚em pocieszenia.

 

1. SÅ‚uchaj

Czasami nawet nie potrzeba sÅ‚ów (a przynajmniej wielu sÅ‚ów), aby być przy kimÅ›. Wiele osób uważa, że ​​możliwość opowiedzenia swojej historii komuÅ› innemu zmniejsza ciężar izolacji, tajemnicy i obwiniania siebie. SÅ‚uchanie jest samo w sobie aktem miÅ‚oÅ›ci.

​

2. Zapewnij 

PomyÅ›l o sytuacji, w której czuÅ‚eÅ› siÄ™ bezbronny lub stanÄ…Å‚eÅ› w obliczu kryzysu, i pomyÅ›l, co najbardziej ci pomogÅ‚o. Możliwe, że nie byÅ‚a to konkretna rozmowa, ale byÅ‚a to wiedza i pocieszenie, że osoba lub osoby, którym powiedziaÅ‚eÅ›, byÅ‚y przy tobie, wierzyÅ‚y w ciebie, byÅ‚y po twojej stronie i byÅ‚y zaangażowane we wspieranie ciÄ™ w trudnych chwilach. Istnieje kilka pomocnych zwrotów, których możesz użyć, aby pokazać, że rozumiesz sytuacjÄ™ i wspóÅ‚czujesz.

  • „Tak mi przykro, że ciÄ™ to spotkaÅ‚o”.

  • "WierzÄ™ ci."

  • „To nie jest twoja wina”.

  • "Nie jesteÅ› sam. Jestem tu dla ciebie i cieszÄ™ siÄ™, że mi o tym powiedziaÅ‚aÅ›.

CzÄ™sto osoba, która przeżyÅ‚a, może mieć wrażenie, że to, co jej siÄ™ przydarzyÅ‚o, jest jej winÄ…. W naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie jesteÅ›my bombardowani mitami i postawami obwiniajÄ…cymi ofiary, które mogÄ… zapaść gÅ‚Ä™boko w psychikÄ™. Ale żadne dziaÅ‚anie nie usprawiedliwia krzywdzenia drugiego czÅ‚owieka. Przemoc i nadużycia nigdy nie sÄ… winÄ… ofiary. Ta odpowiedzialność i wstyd spoczywa na sprawcy. Pomocne może być komunikowanie tego delikatnie i wielokrotnie.

  • „Nic, co zrobiÅ‚eÅ› lub mogÅ‚eÅ› zrobić inaczej, nie czyni tego twojÄ… winÄ…”.

  • „Odpowiedzialność spoczywa na osobie, która ciÄ™ skrzywdziÅ‚a”.

  • „Nikt nigdy nie ma prawa ciÄ™ skrzywdzić”.

  • „Wiem, że może siÄ™ wydawać, że zrobiÅ‚eÅ› coÅ› zÅ‚ego, ale tak nie byÅ‚o”.

  • „Nie ma znaczenia, co robiÅ‚eÅ›. Nikt nie może być traktowany w ten sposób."

 

3. Zapytaj, co jeszcze możesz zrobić, aby pomóc

W przemocy i nadużyciach chodzi o wÅ‚adzÄ™ i kontrolÄ™. Bardzo ważne jest, aby osoby, które przeżyÅ‚y, odzyskaÅ‚y poczucie osobistej mocy. Zamiast popychać kogoÅ› do dziaÅ‚aÅ„, na które nie jest gotowy, zapytaj, jak możesz go wesprzeć.

​

4. Dowiedz się, gdzie skierować kogoś, aby uzyskać dodatkową pomoc

Możesz najlepiej pomóc ofierze, oferujÄ…c możliwoÅ›ci i pozostawiajÄ…c jej czas na podjÄ™cie decyzji, dokÄ…d siÄ™ udać. Oto ważne telefony.

Możesz też przekazać kontakt do naszej Fundacji Niebieskie SkrzydÅ‚a, która otoczy wsparciem skrzywdzonÄ… osobÄ™.

​

5. Otwórz serce

Przypomnij osobie, która ci siÄ™ zwierzyÅ‚a, że ​​jesteÅ› do jej dyspozycji, gdyby chciaÅ‚a porozmawiać o swoich doÅ›wiadczeniach. Skutki przemocy domowej sÄ… dÅ‚ugofalowe i wychodzenie z traumy może być dÅ‚ugie. Może to być czas peÅ‚en trudnych, ale czasem radosnych i wyzwalajÄ…cych rozmów. Åšwiadomość, że jesteÅ› z niÄ…, aby jÄ… wspierać, może mieć duże znaczenie dla osoby, która przeżyÅ‚a przemoc domowÄ….

​

6. Na koniec zadbaj o siebie

Istnieje granica tego, co jesteÅ›my w stanie przyjąć i przetworzyć. Historie o cudzych trudnoÅ›ciach zwiÄ…zanych z traumatycznym wydarzeniem mogÄ… wpÅ‚ynąć na nas lub możemy stać siÄ™ ich częściÄ…. To doÅ›wiadczenie traumy z drugiej rÄ™ki — czÄ™sto nazywane traumÄ… zastÄ™pczÄ… — jest ludzkÄ… reakcjÄ… na spotkanie twarzÄ… w twarz z rzeczywistoÅ›ciÄ… traumy i trudnoÅ›ciami ludzkiego doÅ›wiadczenia.

Ważne jest, aby dbać o siebie, gdy wspierasz innÄ… osobÄ™. Nie zawsze czujemy siÄ™ na tyle silni, by wspierać ofiary przemocy. JeÅ›li czujesz siÄ™ zbyt zmÄ™czony, by sÅ‚uchać z troskÄ… i wspóÅ‚czuciem lub jesteÅ› przepeÅ‚niony wÅ‚asnymi emocjami w odpowiedzi na traumÄ™ innej osoby, te uczucia sÄ… prawdziwe. Po rozmowie poÅ›więć trochÄ™ czasu, aby cieszyć siÄ™ Å›wieżym powietrzem lub wykonać jakÄ…Å› zdrowÄ… aktywność, która sprawi, że poczujesz siÄ™ dobrze. To dobry sposób na ponowne skupienie siÄ™.

Pamiętaj, że możesz być najlepszym sobą dla kogoś innego, jeśli dasz sobie przestrzeń na uszanowanie własnych potrzeb.

​

7. Przekaż darowiznÄ™ jednorazowo lub pomagaj co miesiÄ…c. Twoja darowizna ratuje życie dzieci i kobiet, które zdecydowaÅ‚y siÄ™ odejść.

​

​

PayPal ButtonPayPal Button

Bądźcie odważni

Ludzie naturalnie odwracajÄ… siÄ™ od problemu przemocy domowej. To jest ludzka rzecz. Nie można nikogo winić i powiedzieć: „jesteÅ› zÅ‚ym czÅ‚owiekiem, bo nie chcesz sÅ‚uchać na ten temat”. MogÄ™ zwrócić siÄ™ do każdego i powiedzieć: „ProszÄ™, bÄ…dźcie niewiarygodnie odważni i bÄ…dźcie jednÄ… z tych osób, które zwracajÄ… siÄ™ w kierunku przemocy w rodzinie."

bottom of page