top of page

Przemoc domowa

Dlaczego w rodzinie dochodzi do przemocy

Niezależnie od tego, czy ktoÅ› nadużywa alkoholu lub narkotyków, czy nie, przemoc  w rodzinie sÄ… bardzo poważnym problemem – zarówno dla ofiar, jak i dla sprawców. W niektórych badaniach wskazuje siÄ™ na pewien zwiÄ…zek miÄ™dzy nadużywaniem alkoholu/narkotyków a wystÄ™powaniem przemocy domowej , w innych, uważa siÄ™ to za dwie odrÄ™bne kwestie.

​

Przemoc domowa polega nie tyle na „utracie kontroli”, ile na caÅ‚kowitej kontroli. Jak na ironiÄ™, wielu oprawców nie postrzega siebie jako sprawców, ale jako ofiary. Takie rozumowanie jest bardzo powszechne wÅ›ród sprawców przemocy, a wielu z nich ma rozbudowane systemy zaprzeczania, majÄ…ce na celu usprawiedliwienie siebie lub usprawiedliwienie swoich dziaÅ‚aÅ„.

zastraszenie (1).png

Wszystko o kontroli

IstniejÄ… różne teorie na temat tego, co sprawia, że ​​osoby maltretujÄ…ce znÄ™cajÄ… siÄ™ nad najbliższymi. Jeden poglÄ…d gÅ‚osi, że oprawcy to zatwardziali przestÄ™pcy, którzy popeÅ‚niajÄ… swoje przestÄ™pstwa w Å›wiadomy, wykalkulowany sposób, aby osiÄ…gnąć dominacjÄ™, do której, jak sÄ…dzÄ…, majÄ… prawo. Inni uważajÄ…, że przemoc jest wynikiem gÅ‚Ä™bokich blizn psychicznych i rozwojowych. 

Jest jednak kilka cech wspólnych dla sprawców przemocy domowej. Sprawcy przemocy domowej:

  • KontrolujÄ…

  • ManipulujÄ…

  • WierzÄ…, że majÄ… z góry ustanowione prawo do kierowania wszystkimi aspektami zwiÄ…zku

  • CzÄ™sto postrzegajÄ… siebie jako ofiary

    

Zachowania sprawców przemocy domowej

Niektórzy sprawcy stosujÄ… przemoc domowÄ…, ponieważ w ten sposób chcÄ… powstrzymać swojego partnera przed odejÅ›ciem ze zwiÄ…zku lub przed zdradÄ….

W wielu przypadkach akty przemocy domowej sÄ… dziaÅ‚aniami podejmowanymi przez jednego partnera w celu zachowania i utrzymania relacji z drugim partnerem. 

Jak wyjaÅ›niÅ‚ jeden z napastników po przejÅ›ciu leczenia, przemoc polegaÅ‚a na kontroli: „MogÅ‚em zmusić jÄ… do robienia wszystkiego, co chciaÅ‚em. PróbowaÅ‚em jÄ… zastraszyć. ChciaÅ‚em jÄ… kontrolować z tego prostego powodu, że wiedziaÅ‚em, że mogÄ™ to zrobić. To sprawiÅ‚o, że poczuÅ‚em siÄ™ potężny” – zasugerowaÅ‚.

​

Czytaj: Kiedy zaczyna siÄ™ przemoc domowa

zastraszenie (2).png

Cykl przemocy

Kwestie wÅ‚adzy i kontroli sÄ… niezbÄ™dne do zrozumienia przemocy domowej. Jednym ze sposobów osiÄ…gniÄ™cia tego celu jest zapoznanie siÄ™ z cyklem przemocy. Oto przeglÄ…d faz:

  • Faza narastania : Narasta napiÄ™cie

  • Faza ostrej przemocy : NasilajÄ… siÄ™ ataki sÅ‚owne, nastÄ™puje gwaÅ‚towny wybuch

  • Faza miesiÄ…ca miodowego : sprawca usprawiedliwia swoje zachowanie („Nie powinnaÅ› mnie naciskać, to byÅ‚a twoja wina”, skÅ‚adane sÄ… obietnice („To siÄ™ nigdy wiÄ™cej nie powtórzy, obiecujÄ™”). Krótkie wytchnienie przed ponownym rozpoczÄ™ciem cyklu („Widzisz, nie mamy żadnych problemów!”)

​

Inne formy przemocy domowej

Ten cykl dotyczy faktycznego fizycznego znÄ™cania siÄ™. Nie uwzglÄ™dnia innych rodzajów przemocy domowej, które sÄ… wykorzystywane do kontroli, takich jak:

​

​

Pomoc dla Ofiar Przemocy

Groźba krzywdy fizycznej oraz ekonomiczna i fizyczna izolacja, w której zwykle znajdujÄ… siÄ™ ofiary, jeszcze bardziej utrudnia im uzyskanie pomocy. Samo odejÅ›cie może wywoÅ‚ać jeszcze wiÄ™kszÄ… przemoc.

JeÅ›li Ty lub ktoÅ› z Twoich bliskich jest ofiarÄ… przemocy domowej, skontaktuj siÄ™ z NiebieskÄ… LiniÄ…, która dziaÅ‚a caÅ‚odobowo, tel. 116 123.

​

Aby uzyskać wiÄ™cej informacji, zobacz naszÄ… listÄ™ ważnych telefonów

​

Czytaj więcej:

Myślę, że jestem sama

Jak wydostać się z toksycznego związku

bottom of page