top of page

Pomoc dla mężczyzn, którzy doÅ›wiadczyli przemocy

Przemoc domowa wobec mężczyzn może przybierać formę przemocy fizycznej, emocjonalnej, werbalnej lub seksualnej. Jednak niezależnie od okoliczności możesz znaleźć pomoc i uwolnić się od przemocy w związku.

Projekt bez nazwy (55).png

Przemoc domowa wobec mężczyzn: nie jesteś sam

​

JeÅ›li jesteÅ› mężczyznÄ… w zwiÄ…zku, w którym dochodzi do przemocy, ważne jest, aby wiedzieć, że nie jesteÅ› sam. Wykorzystywanie mężczyzn zdarza siÄ™ znacznie częściej, niż można by siÄ™ spodziewać – zarówno w zwiÄ…zkach heteroseksualnych, jak i tej samej pÅ‚ci. Zdarza siÄ™ to mężczyznom ze wszystkich kultur i na każdym etapie życia, niezależnie od wieku i zawodu. Dane wskazujÄ…, że aż jedna na trzy ofiary przemocy domowej to mężczyźni. Jednak mężczyźni czÄ™sto niechÄ™tnie zgÅ‚aszajÄ… molestowanie, ponieważ czujÄ… siÄ™ zawstydzeni i bojÄ… siÄ™, że nikt  im nie uwierzy lub że ich partnerka siÄ™ zemÅ›ci.

Agresywny partner może uderzać, kopać, gryźć, uderzać pięściÄ…, pluć, rzucać przedmiotami lub niszczyć Twoje rzeczy. Aby zrekompensować różnicÄ™ w sile, może zaatakować ciÄ™, gdy Å›pisz lub w inny sposób ciÄ™ zaskoczyć. Może również  uderzyć CiÄ™ jakimÅ› przedmiotem, znÄ™cać siÄ™ nad dziećmi lub grozić im, bÄ…dź krzywdzić zwierzÄ™ta domowe.

OczywiÅ›cie przemoc w rodzinie nie ogranicza siÄ™ tylko do takiej przemocy. Równie szkodliwe może być znÄ™canie siÄ™ emocjonalne i werbalne. Twoja żona lub partnerka może:

  • ZnÄ™cać siÄ™ nad TobÄ… werbalnie, poniżać CiÄ™ w obecnoÅ›ci przyjacióÅ‚, kolegów, rodziny lub w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych.

  • Być zaborcza, okazywać zazdrość lub nÄ™kać oskarżeniami o niewierność.

  • Zabierać kluczyki do samochodu lub leki, starać siÄ™ kontrolować dokÄ…d idziesz i z kim siÄ™ spotykasz.

  • Starać siÄ™ kontrolować sposób wydawania przez ciebie pieniÄ™dzy lub celowo nie wywiÄ…zywać siÄ™ ze wspólnych zobowiÄ…zaÅ„ finansowych.

  • SkÅ‚adać faÅ‚szywe oskarżenia na Twój temat znajomym, pracodawcy lub policji albo znaleźć inne sposoby manipulowania TobÄ… i izolowania CiÄ™.

  • Zagrozić, że CiÄ™ opuÅ›ci i nigdy nie zobaczysz siÄ™ z dziećmi, jeÅ›li zgÅ‚osisz przemoc.

[Przeczytaj: Wpływ przemocy domowej na dzieci]

Jako mężczyzna doÅ›wiadczajÄ…cy przemocy możesz  doÅ›wiadczyć pozbawienia Å›rodków pieniężnych, brakiem zrozumienia ze strony przyjacióÅ‚ i rodziny oraz przeszkodami prawnymi, zwÅ‚aszcza jeÅ›li próbujesz uzyskać opiekÄ™ nad dziećmi od agresywnej matki. Jednak niezależnie od okolicznoÅ›ci możesz pokonać te wyzwania i uciec przed przemocÄ… i molestowaniem.

​

Jeśli jesteś gejem, osobą biseksualną lub transpłciową

 

Możesz być w zwiÄ…zku, w którym dochodzi do przemocy, jeÅ›li Twój partner:

  • Grozi poinformowaniem przyjacióÅ‚, rodziny, kolegów lub czÅ‚onków spoÅ‚ecznoÅ›ci o Twojej orientacji seksualnej lub tożsamoÅ›ci pÅ‚ciowej.

  • Nalega, aby policja nie pomogÅ‚a osobie homoseksualnej, biseksualnej lub transpÅ‚ciowej.

  • WyÅ›miewa Twoje próby ucieczki od zwiÄ…zku, przyklejajÄ…c Ci etykietkÄ™ jako osoby, która w gÅ‚Ä™bi duszy wierzy, że zwiÄ…zki homoseksualne, biseksualne lub transpÅ‚ciowe sÄ… odbiegajÄ…ce od normy lub nienaturalne.

  • Zarzuca ci, że tak naprawdÄ™ nie jesteÅ› gejem, osobÄ… biseksualnÄ… lub transpÅ‚ciowÄ….

  • Usprawiedliwia swoje molestowanie wymówkÄ…, że wszyscy mężczyźni sÄ… z natury agresywni i brutalni.

 

Dlaczego mężczyźni nie opuszczajÄ… zwiÄ…zków, w których doszÅ‚o do przemocy

Niezależnie od pÅ‚ci, zakoÅ„czenie zwiÄ…zku, nawet tego peÅ‚nego przemocy, rzadko kiedy jest proste i Å‚atwe. Staje siÄ™ to jeszcze trudniejsze, jeÅ›li jesteÅ› odizolowany od przyjacióÅ‚ i rodziny, zastraszony, manipulowany i kontrolowany lub pobity fizycznie i zdoÅ‚owany emocjonalnie.

Możesz czuć, że musisz pozostać w związku, ponieważ:

  • Czujesz wstyd. Wielu mężczyzn odczuwa wielki wstyd, że doÅ›wiadczyli przemocy, nie byli w stanie siÄ™ obronić lub w jakiÅ› sposób zawiedli w swojej roli mężczyzny, męża lub ojca.

  • Twoje przekonania religijne nakazujÄ… Ci zostać lub Twoja samoocena jest tak niska, że ​​czujesz, że ten peÅ‚en przemocy zwiÄ…zek to wszystko, na co zasÅ‚ugujesz.

  • Brakuje Å›rodków. Wielu mężczyzn martwi siÄ™, że policja nie uwierzy im lub też obawia siÄ™, że nie ma zbyt wielu Å›rodków, które mogÅ‚yby pomóc po odejÅ›ciu.

  • JesteÅ› w zwiÄ…zku tej samej pÅ‚ci, ale nie ujawniÅ‚eÅ› siÄ™ przed rodzinÄ… ani przyjacióÅ‚mi i boisz siÄ™, że twój partner ciÄ™ ujawni.

  • JesteÅ› w zaprzeczeniu. Podobnie jak w przypadku kobiet bÄ™dÄ…cych ofiarami przemocy domowej, zaprzeczanie istnieniu problemu w zwiÄ…zku tylko przedÅ‚uża okres przemocy. Możesz nadal kochać swojego partnera, gdy nie stosuje przemocy, i wierzyć, że siÄ™ zmieni lub że możesz mu pomóc. Ale zmiana może nastÄ…pić tylko wtedy, gdy sprawca przemocy weźmie peÅ‚nÄ… odpowiedzialność za swoje zachowanie i zwróci siÄ™ o profesjonalne leczenie.

  • Chcesz chronić swoje dzieci. Martwisz siÄ™, że jeÅ›li odejdziesz, Twój małżonek skrzywdzi Twoje dzieci lub uniemożliwi Ci kontakt z nimi. Uzyskanie opieki nad dziećmi zawsze stanowi wyzwanie dla ojców, ale nawet jeÅ›li jesteÅ› pewien, że ci siÄ™ to uda, nadal możesz czuć siÄ™ przytÅ‚oczony perspektywÄ… wychowywania ich samotnie.

  • Chcesz chronić swojego zwierzaka.  Sprawcy przemocy mogÄ… wykorzystać groźbÄ™ znÄ™cania siÄ™ nad zwierzÄ™tami jako sposób kontrolowania swoich partnerów. JeÅ›li Ty i Twój partner wspólnie opiekujecie siÄ™ zwierzÄ™ciem, możesz obawiać siÄ™, że partner źle potraktuje zwierzÄ™, jeÅ›li odejdziesz lub uniemożliwisz mu kontakt z czworonogiem.

 

Broń się jak mężczyzna będący ofiarą przemocy

Przemoc domowa i znÄ™canie siÄ™ mogÄ… mieć poważne skutki fizyczne i psychiczne. Pierwszym krokiem do ochrony siebie i zaprzestania przemocy jest wyciÄ…gniÄ™cie rÄ™ki po pomoc. Porozmawiaj z przyjacielem, czÅ‚onkiem rodziny lub innÄ… osobÄ…, której ufasz, albo zadzwoÅ„ na infoliniÄ™ dotyczÄ…cÄ… przemocy domowej.

Przyznanie siÄ™ do problemu i szukanie pomocy nie oznacza, że ​​poniosÅ‚eÅ› porażkÄ™ jako mężczyzna lub jako mąż. Nie jesteÅ› winien i nie jesteÅ› sÅ‚aby. Oprócz poczucia ulgi i zapewnienia bardzo potrzebnego wsparcia, podzielenie siÄ™ szczegóÅ‚ami dotyczÄ…cymi molestowania może być także pierwszym krokiem w budowaniu sprawy przeciwko sprawcy.

 

Jeśli masz do czynienia ze swoim agresywnym partnerem:

  • Odejdź jeÅ›li to możliwe . BÄ…dź Å›wiadomy wszelkich oznak, które mogÄ… wywoÅ‚ać agresywnÄ… reakcjÄ™ partnera i bÄ…dź gotowy do szybkiego odejÅ›cia. JeÅ›li musisz zostać, aby chronić swoje dzieci, zadzwoÅ„ po policjÄ™. Policja ma obowiÄ…zek chronić CiÄ™, tak samo jak ma to miejsce w przypadku ofiar pÅ‚ci żeÅ„skiej.

[Przeczytaj: Jak wydostać się z toksycznego związku]

  • Nigdy siÄ™ nie mÅ›cij. Agresywny partner może próbować sprowokować CiÄ™ do zemsty lub użycia siÅ‚y, aby uciec od odpowiedzialnoÅ›ci. JeÅ›li podejmiesz zemstÄ™, narażasz siÄ™ na ryzyko aresztowania lub opuszczenia waszego domu.

  • Zbieraj dowody przemocy. ZgÅ‚aszaj wszystkie zdarzenia policji i uzyskaj kopiÄ™ każdego raportu policyjnego. Prowadź dziennik wszystkich aktów przemocy z zapisem dat, godzin i ewentualnych Å›wiadków. DoÅ‚Ä…cz dokumentacjÄ™ fotograficznÄ… obrażeÅ„ i upewnij siÄ™, że lekarz lub szpital również je dokumentujÄ…. PamiÄ™taj, że personel medyczny raczej nie zapyta, czy mężczyzna jest ofiarÄ… przemocy domowej, wiÄ™c to od Ciebie zależy, czy udokumentowana zostanie przyczyna Twoich obrażeÅ„.

  • Trzymaj telefon komórkowy, dowody przemocy i inne ważne dokumenty pod rÄ™kÄ…. JeÅ›li musisz natychmiast opuÅ›cić mieszkanie, aby uniknąć przemocy, musisz zabrać ze sobÄ… dowody przemocy i ważne dokumenty, takie jak paszport i prawo jazdy. Bezpieczniejsze może być trzymanie tych przedmiotów poza domem, u zaufanej osoby.

  • Uzyskaj poradÄ™ w oÅ›rodku interwencji kryzysowej lub skorzystaj z pomocy prawnej dot. majÄ…tku i opieki nad dziećmi.

Porozmawiaj z wykwalifikowanym terapeutÄ….

​

bottom of page