top of page
zamyślona dziewczynka

Wpływ przemocy domowej na dzieci

Dzieci w domach, w których jeden z rodziców jest maltretowany, mogÄ… odczuwać strach i niepokój. Zawsze muszÄ… mieć siÄ™ na bacznoÅ›ci, zastanawiajÄ…c siÄ™, kiedy nastÄ…pi nastÄ™pne gwaÅ‚towne wydarzenie.

Może to powodować różne reakcje w zależnoÅ›ci od wieku:

  • Dzieci w wieku przedszkolnym. MaÅ‚e dzieci, które sÄ… Å›wiadkami przemocy ze strony partnera, mogÄ… zacząć robić rzeczy, które robiÅ‚y, gdy byÅ‚y mÅ‚odsze, takie jak moczenie nocne, ssanie kciuka, czÄ™stszy pÅ‚acz i marudzenie. MogÄ… również wystÄ…pić trudnoÅ›ci z zasypianiem lub utrzymaniem snu; wykazywać oznaki przerażenia, takie jak jÄ…kanie siÄ™ lub ukrywanie; i wykazujÄ… oznaki silnego lÄ™ku separacyjnego.

​​

  • Dzieci w wieku szkolnym. Dzieci w tym przedziale wiekowym mogÄ… czuć siÄ™ winne z powodu wykorzystywania i obwiniać siÄ™ za nie. Przemoc domowa i znÄ™canie siÄ™ szkodzi samoocenie dzieci. MogÄ… nie chcieć uczestniczyć w zajÄ™ciach szkolnych lub może im nie zależeć na dobrych ocenach, majÄ… mniej przyjacióÅ‚ niż inni i częściej wpadajÄ… w kÅ‚opoty. MogÄ… również mieć wiele bólów gÅ‚owy i brzucha.

​​

  • Nastolatkowie, którzy sÄ… Å›wiadkami przemocy domowej, mogÄ… zachowywać siÄ™ w sposób negatywny, na przykÅ‚ad kÅ‚ócić siÄ™ z czÅ‚onkami rodziny lub opuszczać szkoÅ‚Ä™. MogÄ… również angażować siÄ™ w ryzykowne zachowania, takie jak uprawianie seksu bez zabezpieczenia i spożywanie alkoholu lub narkotyków. MogÄ… mieć niskÄ… samoocenÄ™ i mieć problemy z nawiÄ…zywaniem przyjaźni. MogÄ… wszczynać bójki lub znÄ™cać siÄ™ nad innymi i częściej popadajÄ… w konflikty z prawem. Ten typ zachowania jest bardziej powszechny u nastoletnich chÅ‚opców, którzy byli wykorzystywani w dzieciÅ„stwie, niż u nastoletnich dziewczÄ…t. DziewczÄ™ta częściej niż chÅ‚opcy sÄ… wycofane i doÅ›wiadczajÄ… depresji.

  • Facebook
Smutne dzieci

Długoterminowe skutki przemocy domowej lub znęcania się nad dziećmi

Dzieci, w których domach doszÅ‚o przynajmniej raz do przemocy domowej, sÄ… bardziej narażone na powtórzenie schematu w wieku dorosÅ‚ym, wchodzÄ…c w relacje peÅ‚ne przemocy lub same stajÄ…c siÄ™ sprawcami. Na przykÅ‚ad chÅ‚opiec, który widzi, jak jego matka jest maltretowana, jest 10 razy bardziej skÅ‚onny do wykorzystywania swojej partnerki jako dorosÅ‚y. Dziewczynka, która dorasta w domu, w którym jej ojciec znÄ™ca siÄ™ nad matkÄ…, jest ponad sześć razy bardziej narażona na wykorzystywanie seksualne niż dziewczynka, która dorasta w domu bez przemocy. 

Dzieci, które sÄ… Å›wiadkami lub ofiarami przemocy emocjonalnej, fizycznej lub seksualnej, kiedy dorosnÄ… sÄ… bardziej narażone na problemy zdrowotne. MogÄ… to być zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i niepokój . MogÄ… one również obejmować cukrzycÄ™ , otyÅ‚ość, choroby serca , niskÄ… samoocenÄ™ i inne problemy. 

śpiąca mama z niemowlęciem

Czy dzieci mogą dojść do siebie po byciu świadkiem lub doświadczaniu przemocy domowej?

Każde dziecko inaczej reaguje na przemoc i traumÄ™. Niektóre dzieci sÄ… bardziej odporne, inne bardziej wrażliwe. To, jak skutecznie dziecko wychodzi z nadużyć lub traumy, zależy od kilku rzeczy, w tym od posiadania: 

  • Dobrego systemu wsparcia lub dobrych relacji z zaufanymi dorosÅ‚ymi

  • Stopnia samooceny

  • Zdrowia, przyjaźni

Chociaż dzieci prawdopodobnie nigdy nie zapomnÄ… tego, co widziaÅ‚y lub czego doÅ›wiadczyÅ‚y podczas wykorzystywania, mogÄ… nauczyć siÄ™ zdrowych sposobów radzenia sobie ze swoimi emocjami i wspomnieniami, gdy dorosnÄ…. Im szybciej dziecko otrzyma pomoc, tym wiÄ™ksze ma szanse na wyroÅ›niÄ™cie na zdrowego psychicznie i fizycznie dorosÅ‚ego czÅ‚owieka.

Betonowa ściana

Jak mogÄ™ pomóc moim dzieciom dojść do siebie po tym, jak byÅ‚y Å›wiadkiem lub doÅ›wiadczyÅ‚y przemocy domowej?

Możesz pomóc swoim dzieciom poprzez:

  • PomagajÄ…c im czuć siÄ™ bezpiecznie. Dzieci, które sÄ… Å›wiadkami lub doÅ›wiadczajÄ… przemocy domowej, muszÄ… czuć siÄ™ bezpiecznie. Zastanów siÄ™, czy opuszczenie toksycznych relacji  może pomóc Twojemu dziecku poczuć siÄ™ bezpieczniej. Porozmawiaj z dzieckiem o znaczeniu zdrowych relacji.

  • Rozmowa z dziećmi o ich obawach. Niech wiedzÄ…, że to nie ich wina ani twoja wina. Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej o tym, jak sÅ‚uchać i rozmawiać z dzieckiem o przemocy domowej.

  • Rozmowa z dziećmi o zdrowych zwiÄ…zkach. Pomóż im uczyć siÄ™ na podstawie nadużyć, rozmawiajÄ…c o tym, czym sÄ… zdrowe relacje, a czym nie sÄ…. Pomoże im to dowiedzieć siÄ™, co jest zdrowe, gdy zacznÄ… wÅ‚asne zwiÄ…zki i relacje.

  • Rozmowa z dziećmi o granicach. Poinformuj dziecko, że nikt nie ma prawa go dotykać ani sprawiać, by czuÅ‚o siÄ™ nieswojo, w tym czÅ‚onkowie rodziny, nauczyciele, wujkowie lub inne autorytety. WyjaÅ›nij też dziecku, że nie ma prawa dotykać ciaÅ‚a innej osoby, a jeÅ›li ktoÅ› każe mu przestać, powinno to zrobić od razu.

  • Pomoc w znalezieniu niezawodnego systemu wsparcia. Oprócz rodzica może to być psycholog szkolny, terapeuta lub inna zaufana osoba dorosÅ‚a, która może zapewnić staÅ‚e wsparcie. Wiedz, że pedagodzy szkolni sÄ… zobowiÄ…zani do zgÅ‚aszania przemocy domowej lub nadużyć, jeÅ›li jÄ… podejrzewajÄ….

  • Udzielanie dzieciom profesjonalnej pomocy. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to rodzaj terapii konwersacyjnej lub poradnictwa, który może najlepiej dziaÅ‚ać w przypadku dzieci, które doÅ›wiadczyÅ‚y przemocy lub wykorzystywania. CBT jest szczególnie pomocna dla dzieci, które w wyniku urazu odczuwajÄ… niepokój lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Podczas CBT terapeuta bÄ™dzie pracowaÅ‚ z dzieckiem, aby zamienić negatywne myÅ›li w bardziej pozytywne. Terapeuta może również pomóc dziecku nauczyć siÄ™ zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem.

Twój lekarz może polecić psychologa, który pracuje z dziećmi, doÅ›wiadczajÄ…cymi przemocy domowej. Wiele schronisk i organizacji zajmujÄ…cych siÄ™ przemocÄ… domowÄ… ma również grupy wsparcia dla dzieci. Grupy te mogÄ… pomóc dzieciom, dajÄ…c im do zrozumienia, że ​​nie sÄ… same i pomagajÄ…c im przetwarzać swoje doÅ›wiadczenia w miejscu wolnym od osÄ…dzania. 

Betonowa ściana

Czy lepiej pozostać w toksycznym związku, niż wychowywać dzieci jako samotny rodzic?

Dzieci najlepiej radzÄ… sobie w bezpiecznym, stabilnym, kochajÄ…cym Å›rodowisku, niezależnie od tego, czy jest to z jednym rodzicem, czy z dwojgiem. Możesz myÅ›leć, że przemoc domowa nie bÄ™dzie miaÅ‚a negatywnego wpÅ‚ywu na twoje dzieci, jeÅ›li nigdy jej nie zobaczÄ…. Ale dzieci mogÄ… również sÅ‚yszeć krzyki i odgÅ‚osy bicia. PotrafiÄ… też wyczuć napiÄ™cie i strach. Nawet jeÅ›li twoje dzieci nie widzÄ…, że jesteÅ› maltretowany, może mieć na nie negatywny wpÅ‚yw przemoc, o której wiedzÄ…, że siÄ™ dzieje.

JeÅ›li zdecydujesz siÄ™ opuÅ›cić toksyczny zwiÄ…zek, możesz pomóc swoim dzieciom poczuć siÄ™ bezpieczniej i sprawić, że bÄ™dÄ… mniej tolerować nadużycia, gdy dorosnÄ…. JeÅ›li zdecydujesz siÄ™ nie wyjeżdżać, nadal możesz podjąć kroki  w celu ochrony swoich dzieci i siebie.

Betonowa ściana

Jak mogę zapewnić sobie i moim dzieciom bezpieczeństwo w tej chwili, jeśli nie jestem jeszcze gotowy na pozostawienie oprawcy?

Twoje bezpieczeÅ„stwo i bezpieczeÅ„stwo Twoich dzieci sÄ… najwiÄ™kszymi priorytetami. JeÅ›li nie jesteÅ› jeszcze gotowa lub chÄ™tna do opuszczenia toksycznych relacji, możesz już teraz podjąć kroki, aby pomóc sobie i swoim dzieciom:

JeÅ›li myÅ›lisz o opuszczeniu toksycznego zwiÄ…zku, możesz chcieć milczeć na ten temat przed swoimi dziećmi. MaÅ‚e dzieci mogÄ… nie być w stanie dochować tajemnicy przed dorosÅ‚ymi, z którymi żyjÄ…. Dzieci mogÄ… powiedzieć coÅ› o twoim planie wyjazdu, nie zdajÄ…c sobie z tego sprawy. JeÅ›li byÅ‚oby niebezpieczne dla agresywnego partnera, gdyby wiedziaÅ‚ z wyprzedzeniem, że planujesz odejść, porozmawiaj o swoim planie tylko z zaufanymi dorosÅ‚ymi. Lepiej dla ciebie i twoich dzieci, abyÅ›cie byli fizycznie bezpieczni, niż żeby dzieci wiedziaÅ‚y z wyprzedzeniem, że wyjeżdżacie.

Matka i córka zabawy
Wiemy, że czytanie o przemocy domowej może być
trudne, a jeszcze trudniejsze do rozmowy.
Ale wiemy też, że strach rozwija się w ciemności
i ciszy, a pogÅ‚Ä™bianie wiedzy na temat problemów
i omawianie ich, jest ważną częścią zakończenia
wstydu, stygmatyzacji i izolacji, z jakimi
borykają się ofiary, a także zapobiegania
przemocy, zanim siÄ™ ona rozpocznie.
Zachęcamy do dokonania tej ważnej zmiany
razem z nami i do ro
zpowszechniania wiedzy
o przemocy domowej wobec kobiet i dzieci.
Betonowa ściana

Ważne

Zapraszamy do przeglÄ…dania naszej strony internetowej w celu uzyskania informacji o Fundacji Niebieskie SkrzydÅ‚a, naszych  programach oraz o tym, jak możesz  siÄ™ zaangażować  , wesprzeć lub z nami pracować.

Fundacja Niebieskie SkrzydÅ‚a nie jest centrum kryzysowym i nie Å›wiadczy żadnych usÅ‚ug ratunkowych, w tym: interwencji kryzysowej, doradztwa, zakwaterowania, pomocy prawnej lub finansowej. JesteÅ›my jednak w stanie poÅ‚Ä…czyć CiÄ™ z informacjami i zasobami, w których te usÅ‚ugi sÄ… dostÄ™pne. ZachÄ™camy do przeglÄ…dania naszej witryny i korzystania z naszych zasobów  w celu uzyskania wiÄ™cej informacji.

OczywiÅ›cie zapraszamy również do naszych  mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, gdzie regularnie informujemy naszÄ… spoÅ‚eczność o najnowszych informacjach dotyczÄ…cych prac Fundacji oraz możliwoÅ›ci dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z przemocÄ… domowÄ… i wykorzystywaniem dzieci. 

bottom of page