top of page

Jak wydostać się z toksycznego związku

Dlaczego ona po prostu nie odejdzie? To pytanie zadaje wiele osób, gdy dowiadujÄ… siÄ™, że kobieta jest bita i maltretowana. Ale jeÅ›li jesteÅ› w toksycznym zwiÄ…zku, wiesz, że nie jest to takie proste. ZakoÅ„czenie ważnego zwiÄ…zku nigdy nie jest Å‚atwe. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy byÅ‚eÅ› odizolowany od rodziny i przyjacióÅ‚, psychicznie poniżany, kontrolowany finansowo i znÄ™cano siÄ™ nad tobÄ… fizycznie.

JeÅ›li próbujesz zdecydować, czy zostać, czy odejść, możesz czuć siÄ™ zdezorientowany, niepewny, przestraszony i rozdarty. Być może wciąż masz nadziejÄ™, że Twoja sytuacja siÄ™ zmieni lub boisz siÄ™, jak Twój partner zareaguje, jeÅ›li odkryje, że próbujesz odejść. W jednej chwili możesz desperacko chcieć uciec, a w nastÄ™pnej możesz chcieć utrzymać zwiÄ…zek. Może nawet obwiniasz siebie za nadużycia lub czujesz siÄ™ sÅ‚aby i zawstydzony, ponieważ pomimo tego tkwisz nadal w tym zwiÄ…zku. Nie daj siÄ™ zÅ‚apać w puÅ‚apkÄ™ dezorientacji, poczucia winy lub samoobwiniania. Liczy siÄ™ tylko Twoje bezpieczeÅ„stwo.

Jeśli jesteś ofiarą przemocy, pamiętaj:

  • Nie ponosisz winy za to, że byÅ‚eÅ› maltretowany lub źle traktowany.

  • Nie jesteÅ› powodem nadużyć swojego partnera.

  • ZasÅ‚ugujesz na to, by być traktowanym z szacunkiem.

  • ZasÅ‚ugujesz na bezpieczne i szczęśliwe życie.

  • Twoje dzieci zasÅ‚ugujÄ… na bezpieczne i szczęśliwe życie.

  • Nie jesteÅ› sam. SÄ… ludzie, którzy czekajÄ… na pomoc.

Istnieje wiele zasobów dostÄ™pnych dla maltretowanych osób, w tym numery alarmowe, schroniska, a nawet szkolenia zawodowe, usÅ‚ugi prawne i opieka nad dziećmi. Zacznij od kontaktu już dziÅ›.

 

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer 997.

Aby uzyskać informacje o telefonach zaufania dla ofiar przemocy domowej, kliknij  tutaj.

JeÅ›li jesteÅ› mężczyznÄ… w toksycznym zwiÄ…zku, przeczytaj  Pomoc dla maltretowanych mężczyzn.

 

Podjęcie decyzji o opuszczeniu toksycznego związku

Gdy staniesz przed decyzjÄ…, czy zakoÅ„czyć przemocowy zwiÄ…zek, czy spróbować go uratować, pamiÄ™taj o nastÄ™pujÄ…cych kwestiach:

JeÅ›li masz nadziejÄ™, że twój agresywny partner siÄ™ zmieni… Przemoc prawdopodobnie bÄ™dzie siÄ™ powtarzać. Osoby stosujÄ…ce przemoc majÄ… gÅ‚Ä™bokie problemy emocjonalne i psychologiczne. Chociaż zmiana nie jest niemożliwa, nie jest szybka ani Å‚atwa. A zmiana może nastÄ…pić tylko wtedy, gdy sprawca weźmie peÅ‚nÄ… odpowiedzialność za swoje zachowanie, poszuka profesjonalnego leczenia i przestanie obwiniać Ciebie, swoje nieszczęśliwe dzieciÅ„stwo, stres, pracÄ™, picie lub temperament.

JeÅ›li wierzysz, że możesz pomóc swojemu oprawcy… To naturalne, że chcesz pomóc swojemu partnerowi. Możesz myÅ›leć, że jesteÅ› jedynÄ… osobÄ…, która go rozumie lub że Twoim obowiÄ…zkiem jest rozwiÄ…zanie jego problemów. Ale prawda jest taka, że ​​pozostajÄ…c i akceptujÄ…c powtarzajÄ…ce siÄ™ nadużycia, wzmacniasz i umożliwiasz zachowanie. Zamiast pomóc oprawcy, utrwalasz problem.

JeÅ›li twój partner obiecaÅ‚ zaprzestać nadużyć… W obliczu konsekwencji sprawcy czÄ™sto bÅ‚agajÄ… o kolejnÄ… szansÄ™, bÅ‚agajÄ… o przebaczenie i obiecujÄ… zmianÄ™. MogÄ… nawet mieć na myÅ›li to, co mówiÄ… w tej chwili, ale ich prawdziwym celem jest zachowanie kontroli i powstrzymanie ciÄ™ przed odejÅ›ciem. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków szybko wracajÄ… do swojego agresywnego zachowania, gdy już im wybaczysz i nie martwiÄ… siÄ™ już, że odejdziesz.

JeÅ›li twój partner jest w poradni lub w programie dla sprawców przemocy… Nawet jeÅ›li twój partner jest w poradni, nie ma gwarancji, że siÄ™ zmieni. Wielu sprawców przemocy, którzy przechodzÄ… przez terapie, nadal stosuje przemoc, znÄ™ca siÄ™ i kontroluje. JeÅ›li twój partner przestaÅ‚ bagatelizować problem lub szukać wymówek, to dobry znak. Ale nadal musisz podjąć decyzjÄ™ na podstawie tego, kim on jest teraz, a nie na podstawie nadziei, jakim czÅ‚owiekiem siÄ™ stanie. 

JeÅ›li martwisz siÄ™, co siÄ™ stanie, jeÅ›li odejdziesz… Możesz obawiać siÄ™ tego, co zrobi twój agresywny partner, dokÄ…d pójdziesz lub jak utrzymasz siebie lub swoje dzieci. Ale nie pozwól, aby strach przed nieznanym utrzymywaÅ‚ ciÄ™ w niebezpiecznej, niezdrowej sytuacji.

 

Oznaki, że twój oprawca siÄ™ NIE zmienia:

  • Minimalizuje nadużycia lub zaprzecza, jak poważne byÅ‚o jego zachowanie.

  • Nadal obwinia innych za swoje zachowanie.

  • Twierdzi, że to ty stosujesz przemoc.

  • Naciska na ciebie, abyÅ› poszedÅ‚ do poradni małżeÅ„skiej.

  • Mówi ci, że jesteÅ› mu winna jeszcze jednÄ… szansÄ™.

  • Musisz go zmusić, żeby zostaÅ‚ na leczeniu.

  • Mówi, że nie może siÄ™ zmienić, jeÅ›li nie zostaniesz z nim i nie bÄ™dziesz go wspierać.

  • Próbuje uzyskać wspóÅ‚czucie od ciebie, twoich dzieci lub twojej rodziny i przyjacióÅ‚.

  • Oczekuje od ciebie czegoÅ› w zamian za uzyskanie pomocy.

  • Naciska na ciebie, abyÅ› podejmowaÅ‚ decyzje dotyczÄ…ce zwiÄ…zku.

 

Planowanie bezpieczeństwa dla maltretowanych kobiet

Niezależnie od tego, czy jesteÅ› gotowy opuÅ›cić swojego oprawcÄ™, czy nie, istniejÄ… kroki, które możesz podjąć, aby siÄ™ chronić. Te wskazówki dotyczÄ…ce bezpieczeÅ„stwa mogÄ… zadecydować o tym, czy zostaniesz ciężko ranny lub zabity, czy uciekniesz z życiem.

Poznaj czerwone karty swojego sprawcy.  BÄ…dź wyczulony na oznaki i wskazówki, że twój sprawca jest zdenerwowany i może wybuchnąć gniewem lub przemocÄ…. WymyÅ›l kilka wiarygodnych powodów, dla których możesz wyjść z domu (zarówno w dzieÅ„, jak i w nocy), jeÅ›li wyczujesz, że szykujÄ… siÄ™ kÅ‚opoty.

Zidentyfikuj bezpieczne obszary domu. Wiedz, gdzie siÄ™ udać, jeÅ›li twój sprawca zaatakuje lub rozpocznie siÄ™ kÅ‚ótnia. Unikaj maÅ‚ych, zamkniÄ™tych przestrzeni bez wyjść (takich jak szafy czy Å‚azienki) lub pomieszczeÅ„ z niebezpiecznymi narzÄ™dziami (takich jak kuchnia). JeÅ›li to możliwe, udaj siÄ™ do pokoju z telefonem i zewnÄ™trznymi drzwiami lub oknem.

WymyÅ›l sÅ‚owo kod. Ustal sÅ‚owo, wyrażenie lub sygnaÅ‚, którego możesz użyć, aby Twoje dzieci, przyjaciele, sÄ…siedzi lub wspóÅ‚pracownicy wiedzieli, że jesteÅ› w niebezpieczeÅ„stwie i że powinni wezwać policjÄ™.

​

 

Zrób plan ucieczki

BÄ…dź gotowy do wyjÅ›cia w każdej chwili. Zatankuj samochód i ustaw go przodem do wyjazdu z otwartymi drzwiami garażu. Schowaj zapasowy kluczyk do samochodu, aby szybko siÄ™ do niego dostać. GotówkÄ™, odzież, ważne numery telefonów i dokumenty przechowuj w bezpiecznym miejscu (na przykÅ‚ad w domu przyjacióÅ‚ki).

Ćwicz szybkÄ… i bezpiecznÄ… ucieczkÄ™. Przećwicz swój plan ucieczki, abyÅ› dokÅ‚adnie wiedziaÅ‚a, co zrobić, jeÅ›li zostaniesz zaatakowana przez swojego sprawcÄ™. JeÅ›li masz dzieci, upewnij siÄ™, że one również przećwiczÄ… plan ucieczki.

SporzÄ…dź i zapamiÄ™taj listÄ™ kontaktów alarmowych. Zapytaj kilka zaufanych osób, czy możesz siÄ™ z nimi skontaktować, jeÅ›li potrzebujesz podwózki, miejsca na nocleg lub pomocy w skontaktowaniu siÄ™ z policjÄ…. ZapamiÄ™taj numery swoich kontaktów w nagÅ‚ych wypadkach, lokalnego schroniska i niebieskiej linii.

​

Jeśli zostaniesz

JeÅ›li w tym czasie zdecydujesz siÄ™ pozostać ze swoim agresywnym partnerem, oto kilka mechanizmów radzenia sobie, które poprawiÄ… twojÄ… sytuacjÄ™ i ochroniÄ… ciebie i twoje dzieci.

  • Skontaktuj siÄ™ z organizacjÄ… zajmujÄ…cym siÄ™ przemocÄ… domowÄ… w Twojej okolicy. MogÄ… zapewnić ci wsparcie emocjonalne, porady, bezpieczne mieszkanie w nagÅ‚ych wypadkach, informacje i inne usÅ‚ugi, niezależnie od tego, czy zdecydujesz siÄ™ pozostać, czy opuÅ›cić zwiÄ…zek.

  • Zbuduj tak silny system wsparcia, na jaki pozwoli twój partner. JeÅ›li to możliwe, angażuj siÄ™ w kontakty z ludźmi i zajÄ™cia poza domem i zachÄ™caj do tego swoje dzieci.

  • BÄ…dź dla siebie dobra! Rozwijaj pozytywny sposób patrzenia na siebie i mówienia do siebie. Używaj afirmacji, aby przeciwdziaÅ‚ać negatywnym komentarzom, które otrzymujesz od sprawcy. Wygospodaruj czas na zajÄ™cia, które lubisz.

​

​

Ochrona Twojej prywatności

Sprawcy czÄ™sto monitorujÄ… dziaÅ‚ania swojego partnera, w tym jego telefon, komputer i korzystanie z Internetu. Możesz bać siÄ™ odejść lub poprosić o pomoc z obawy, że twój partner zemÅ›ci siÄ™, jeÅ›li siÄ™ dowie. IstniejÄ… jednak Å›rodki ostrożnoÅ›ci, które możesz podjąć, aby zachować bezpieczeÅ„stwo i uniemożliwić sprawcy odkrycie tego, co planujesz.

Szukając pomocy w przypadku przemocy domowej i nadużyć, ważne jest, aby zatrzeć ślady, zwłaszcza gdy korzystasz z telefonu domowego, smartfona lub komputera.

ZadzwoÅ„ z telefonu znajomego lub sÄ…siada, gdy szukasz pomocy w przypadku przemocy domowej, lub skorzystaj z publicznego automatu telefonicznego lub „telefonu na kartÄ™”. 

Sprawdź ustawienia swojego smartfona. IstniejÄ… aplikacje na smartfony, za pomocÄ… których oprawca może podsÅ‚uchiwać Twoje rozmowy, czytać wiadomoÅ›ci tekstowe, monitorować korzystanie z Internetu lub Å›ledzić TwojÄ… lokalizacjÄ™. Rozważ wyÅ‚Ä…czenie go, gdy nie jest używany, lub pozostawienie go, gdy uciekasz przed sprawcÄ….

ZdobÄ…dź drugi telefon komórkowy. Aby zachować prywatność komunikacji i ruchów, rozważ zakup telefonu komórkowego na kartÄ™ lub innego smartfona, o którym sprawca nie wie. Niektóre schroniska dla ofiar przemocy domowej oferujÄ… maltretowanym kobietom bezpÅ‚atne telefony komórkowe. ZadzwoÅ„ na lokalnÄ… infoliniÄ™, aby dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej.

PamiÄ™taj, że jeÅ›li korzystasz z wÅ‚asnego telefonu domowego, numery telefonów, na które dzwonisz, bÄ™dÄ… wymienione na miesiÄ™cznym rachunku wysyÅ‚anym do domu. Nawet jeÅ›li wyszedÅ‚eÅ› już przed nadejÅ›ciem rachunku, Twój sprawca może być w stanie wyÅ›ledzić CiÄ™ za pomocÄ… numerów telefonów, pod które dzwoniÅ‚eÅ› po pomoc.

Korzystaj z bezpiecznego komputera. JeÅ›li szukasz pomocy online, najbezpieczniej jest korzystać z komputera poza domem. Chociaż istniejÄ… sposoby na usuniÄ™cie historii Internetu na komputerze, tablecie lub smartfonie, do którego ma dostÄ™p sprawca, może to być dla niego sygnaÅ‚, że ​​próbujesz coÅ› ukryć. Poza tym, jeÅ›li nie jesteÅ› bardzo techniczna, usuniÄ™cie wszystkich dowodów z odwiedzonych stron internetowych może być prawie niemożliwe. Korzystaj z komputera w pracy, bibliotece, lokalnym domu kultury, schronisku lub fundacji dla ofiar przemocy domowej lub pożycz smartfon od znajomego.

ZmieÅ„ swoje nazwy użytkownika i hasÅ‚a. JeÅ›li twój sprawca wie, jak uzyskać dostÄ™p do twoich kont, utwórz nowe nazwy użytkownika i hasÅ‚a do poczty e-mail, komunikatorów, bankowoÅ›ci internetowej i innych wrażliwych kont. Nawet jeÅ›li nie sÄ…dzisz, że sprawca ma twoje hasÅ‚a, mógÅ‚ je odgadnąć lub użyć oprogramowania szpiegujÄ…cego lub programu do rejestrowania naciÅ›nięć klawiszy, aby je zdobyć. Wybieraj hasÅ‚a, których sprawca nie może odgadnąć (unikaj dat urodzin, pseudonimów i innych informacji osobistych).

​

Ochrona przed inwigilacjÄ… i urzÄ…dzeniami nagrywajÄ…cymi

Twój oprawca nie musi być biegÅ‚y w technologii, aby Å›ledzić twoje ruchy i podsÅ‚uchiwać twoje rozmowy. Twój sprawca może używać:

  • Ukrytej kamery, a nawet elektronicznej niani, aby CiÄ™ sprawdzić.

  • Aplikacji na smartfony , dziÄ™ki którym oprawca może monitorować korzystanie z telefonu lub Å›ledzić Twoje ruchy.

  • GPS ukrytego w samochodzie, torebce, telefonie lub innych przedmiotach, które nosisz ze sobÄ…. Twój sprawca może również skorzystać z systemu GPS Twojego samochodu, aby zobaczyć, gdzie byÅ‚eÅ›.

JeÅ›li odkryjesz urzÄ…dzenia lub aplikacje Å›ledzÄ…ce lub nagrywajÄ…ce, zostaw je, dopóki nie bÄ™dziesz gotowy do wyjÅ›cia. Chociaż może to być kuszÄ…ce, aby je usunąć lub wyÅ‚Ä…czyć, ostrzeże to twojego sprawcÄ™, że coÅ› kombinujesz.

 

Schroniska dla ofiar przemocy domowej

Schronisko dla ofiar przemocy domowej lub schronisko dla kobiet to budynek lub zespóÅ‚ mieszkaÅ„, w których maltretowane kobiety mogÄ… szukać schronienia przed oprawcami. Lokalizacja schroniska jest utrzymywana w tajemnicy, aby oprawca nie mógÅ‚ CiÄ™ znaleźć.

Schroniska dla ofiar przemocy domowej zazwyczaj majÄ… miejsca zarówno dla matek, jak i ich dzieci. Schronisko zapewni wszystkie podstawowe potrzeby życiowe, w tym wyżywienie i opiekÄ™ nad dziećmi. Czas pobytu w schronisku jest ograniczony, ale wiÄ™kszość schronisk pomaga również w znalezieniu staÅ‚ego domu, pracy i innych rzeczy potrzebnych do rozpoczÄ™cia nowego życia. Schronisko powinno również być w stanie skierować CiÄ™ do innych usÅ‚ug dostÄ™pnych dla maltretowanych kobiet w Twojej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Możesz liczyć na:

  • Pomoc prawnÄ…

  • Doradztwo

  • Grupy wsparcia

  • UsÅ‚ugi dla Twoich dzieci

  • Programy zatrudnienia

  • UsÅ‚ugi zwiÄ…zane ze zdrowiem

  • MożliwoÅ›ci edukacyjne

  • Pomoc finansowÄ…

Wiedz, że schroniska podejmujÄ… wiele Å›rodków ostrożnoÅ›ci w celu ochrony kobiet, które w nim przebywajÄ….

​

Ochrona siebie po odejściu

Ochrona przed oprawcÄ… jest tak samo ważna po odejÅ›ciu, jak wczeÅ›niej. Aby siÄ™ chronić, może być konieczne przeniesienie siÄ™, aby byÅ‚y partner nie mógÅ‚ CiÄ™ znaleźć. JeÅ›li masz dzieci, być może bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zmienić szkoÅ‚Ä™.

​

Zachowaj swojÄ… nowÄ… lokalizacjÄ™ w tajemnicy:

  • ZdobÄ…dź telefon komórkowy na kartÄ™.

  • Użyj skrytki pocztowej zamiast adresu domowego.

  • ZgÅ‚oÅ› siÄ™ na pocztÄ™ i wypeÅ‚nij druk przekierowania korespondencji na inny adres (podaj adres swojej przyjacióÅ‚ki lub kogoÅ› z rodziny, komu możesz zaufać)

  • Zamknij swoje stare konta bankowe i zniszcz karty, zwÅ‚aszcza jeÅ›li dzieliÅ‚eÅ› siÄ™ nimi ze swoim oprawcÄ…. OtwierajÄ…c nowe konto, pamiÄ™taj, aby skorzystać z innego banku.

JeÅ›li pozostajesz w tym samym mieÅ›cie lub obszarze, zmieÅ„ swoje nawyki i rutynÄ™. Wybierz nowÄ… drogÄ™ do pracy, unikaj miejsc, w których sprawca mógÅ‚by chcieć ciÄ™ zlokalizować, zmieniaj spotkania, o których wie, i znajdź nowe miejsca na zakupy i zaÅ‚atwianie spraw. PowinieneÅ› także zawsze mieć przy sobie telefon komórkowy i być gotowym do wezwania policji pod nr 997, jeÅ›li zauważysz swojego byÅ‚ego sprawcÄ™.

Zastanów siÄ™ nad uzyskaniem zakazu zbliżania siÄ™ wobec swojego agresywnego partnera. Jednak nie czuj siÄ™ zbyt bezpieczny z zakazem zbliżania siÄ™. Twój przeÅ›ladowca lub sprawca przemocy może to zignorować, a policja może nie zrobić nic, aby to wyegzekwować.

JeÅ›li jesteÅ› ofiarÄ… przeÅ›ladowania lub znÄ™cania siÄ™, musisz dokÅ‚adnie zbadać, w jaki sposób egzekwowane sÄ… zakazy zbliżania siÄ™ w Twojej okolicy. Dowiedz siÄ™, czy sprawca otrzyma tylko mandat, czy też faktycznie zostanie zabrany na komisariat. JeÅ›li policja po prostu porozmawia ze sprawcÄ… lub wystawi mandat, sprawca może uznać, że policja nic nie zrobi i poczuje siÄ™ upoważniony do dalszego Å›cigania ciebie. Lub twój sprawca może siÄ™ rozgniewać i zemÅ›cić.

​

Podejmowanie kroków w celu wyleczenia i ruszenia dalej

Blizny po przemocy domowej i znÄ™caniu siÄ™ sÄ… gÅ‚Ä™bokie. Trauma zwiÄ…zana z tym, przez co przeszÅ‚aÅ›, może pozostać z tobÄ… dÅ‚ugo po tym, jak uciekniesz od nadużycia. Możesz zmagać siÄ™ z przykrymi emocjami, przerażajÄ…cymi wspomnieniami lub poczuciem ciÄ…gÅ‚ego zagrożenia, którego po prostu nie możesz pokonać. Lub możesz czuć siÄ™ odrÄ™twiaÅ‚y, wyÅ‚Ä…czony z życia i niezdolny do zaufania innym ludziom. Ale wsparcie, terapia i grupy wsparcia dla ofiar przemocy domowej mogÄ… pomóc ci przetworzyć to, przez co przeszedÅ‚eÅ› i nauczyć siÄ™ budować nowe i zdrowe relacje.

​

Budowanie zdrowych nowych relacji

Po wydostaniu siÄ™ z nadużycia możesz chcieć wskoczyć w nowy zwiÄ…zek i wreszcie uzyskać wsparcie, za którym tÄ™skniÅ‚aÅ›. Ale mÄ…drze jest iść powoli. PoÅ›więć trochÄ™ czasu na poznanie siebie i zrozumienie, w jaki sposób wpadÅ‚eÅ› w swój poprzedni toksyczny zwiÄ…zek. Nie poÅ›wiÄ™cajÄ…c czasu na wyleczenie i uczenie siÄ™ na podstawie tego doÅ›wiadczenia, ryzykujesz powrót do nadużyć.

​

​​

Telefon

123-456-7890 

Email 

Podążaj za nami

  • Facebook
bottom of page